WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH START

Wydarzenia

Parakajakarskie Mistrzostwa Świata 2017 za nami

Mistrz Paraolimpijski z Rio de Janeiro Jakub Tokarz i debiutująca w nowej dyscyplinie Kasia Sobczak reprezentowali Polskę i nasz klub w Parakajakarskich Mistrzostwach Świata. Najlepsi kajakarze spotkali się tym razem w czeskich Racicach.

Po uprzednim przebrnięciu kwalifikacji, Kasia Sobczak zajęła w swoim finałowym wyścigu siódmą lokatę. Pierwszy międzynarodowy występ może więc zaliczyć do bardzo udanych.

Z kolei Jakub Tokarz zameldował się na starcie aż dwóch konkurencji. Najpierw zajął czwarte miejsce w  finale 200 metrów w nieolimpijskiej klasie VL1. Następnie uplasował się na piątym miejscu w swojej koronnej konkurencji KL1 na dystansie 200 metrów.

Gratulujemy naszym zawodnikom osiągniętych rezultatów.

Jakub Tokarz i Renata Klekotko w czołówce plebiscytu Gazety Wrocławskiej

Trzecie miejsca Jakuba Tokarza i Renaty Klekotko, szósta pozycja Lycyny Kornobys oraz ósma Oliwii Jabłońskiej - tak w skrócie podsumować można 64. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej.

Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek, 31 stycznia. Anturaż Narodowego Forum Muzyki dodatkowo podkreślił atmosferę wielkiego i w pełni zasłużonego sukcesu, jaki w ubiegłym roku odnieśli nasi zawodnicy. W zestawieniu dziesięciu najlepszych dolnośląskich sportowców rodzinę paraolimpijską reprezentował także Jacek Gaworski, zawodnik Klubu Szermierczego Wrocławianie. Po raz pierwszy aż czworo sportowców z niepełnosprawnością znalazło uznanie w oczach kapituły plebiscytu. Trudno sie dziwić, bo medalowy plon ubiegłorocznych paraigrzysk w Rio jest bardzo obfity.
Przypomnijmy: Jakub Tokarz i jego trenerka, Renata Klekotko, sięgnęli w Rio po złoto. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli: indywidualnie kulomiotka Lucyna Kornobys oraz drużynowo wspomniany już Jacek Gaworski. Na brąz popłynęła Oliwia Jabłońska.
W gronie kandydatów do tytułu znalazł się także nasz parakolarz Rafał Mikołajczyk,doceniony przez głosujących internautów z powiatu kłodzkiego.
Wygrała kolarka górska Maja Włoszczowska, dla której jest to już trzeci tryumf w dolnośląskim plebiscycie. Statuetkę za drugie miejsce odebrał Piotr Małachowski.

Mazurek Dąbrowskiego dla Jakuba Tokarza

Jakub Tokarz - Mistrz Paraolimpijski Rio 2016

Jakub Tokarz Mistrzem Paraolimpijskim!

W czwartek, 16 września nasz zawodnik Jakub Tokarz zapisał się w historii sportu, zdobywając złoty medal olimpijski w debiutującym na igrzyskach parakajakarstwie.

Kuba startuje w kategorii KL1 na dystansie 200 metrów. W finale uzyskał fantastyczny rezultat 51,84s., który jest jego rekordem życiowym. Na mecie zameldował się przed Węgrem Subą i Brytyjczykiem Marsdenem. O kolejności zdecydowały centymetry.

Brązowy medal na tym samym dystansie wywalczyła także Kamila Kubas ze Startu Zielona Góra. Serdecznie gratulujemy również trenerce kadry Polski, Renacie Klekotko, która w Rio reprezentuje nasz klub.

Złoto Jakuba Tokarza jest trzecim olimpijskim trofeum na koncie wrocławian. Wcześniej po medale sięgały panie: Lucyna Kornobys - srebro w pchnięciu kulą i Oliwia Jabłońska - brąz w pływaniu.

DROGA DO RIO: Jakub Tokarz

Ze sportem zaprzyjaźniony był praktycznie od zawsze, dlatego - już jako początkujący sztangista - mógł pochwalić się atletyczną budową. Szybko jednak stało się jasne, że ławka do wyciskania to tylko krótki odcinek autostrady prowadzącej do sukcesów w innej dyscyplinie. Start w Rio de Janeiro będzie olimpijskim debiutem Jakuba Tokarza. Razem z Kubą w Brazylii zadebiutuje jego dyscyplina - parakajakarstwo. Zanim wywalczył historyczną, bo pierwszą dla Polski kwalifikację, wielokrotnie sięgał po medale międzynarodowych imprez: