fb

WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH START

Wydarzenia

Srebrna Sztanga 2010

 „SILVER BAR 2010’ – IPC COMPETITION

W dniu 16 października  zaprzyjaźniony hotel  Wrocław, gościł najlepszych zawodników niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów z 6 krajów europejskich.

Były to już jubileuszowe XXX międzynarodowe zawody w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych, które od 30 stu lat zgodnie z tradycją noszą nazwę „Srebrna sztanga”.

            Zawody zostały zorganizowane przez Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start” przy współudziale Urzędu Miasta Wrocław, oraz  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

  W zawodach wzięła udział cała krajowa i europejska czołówka. W rywalizacji wzięło udział 80 zawodników. Wśród startujących oprócz polskiej kadry paraolimpijskiej były reprezentacje: Rosji, Ukrainy, Anglii, Słowacji, Rumunii.

Zawody stanowiły  rozpoczęcie procesu kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Były zorganizowane pod auspicjum Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – International Paralympic Committee, zgodnie z założeniami i przepisami IPC Rules Powerlifting.

Była to jedna z dwóch imprez zorganizowanych pod egidą IPC w sporcie niepełnosprawnych w Polsce.

Jak co roku  jest to turniej w którym biorą udział wyłącznie najlepsi zawodnicy z całej Europy, na zaproszenie organizatora i IPC.

 Klasyfikacja podczas zawodów prowadzona była  w trzech grupach startowych:

I grupa – kobiety Open w kat. Wag 40 kg - +82,5 kg

II grupa – mężczyźni w kat. Wag. 48 kg – 67,5 kg

III grupa – mężczyźni w kat. Wag. 82,5 kg - +100 kg

Klasyfikacja odbywała się wg specjalnego przelicznika punktowego – dr A. Haleczki

Zawodnicy musieli uzyskać jak największy rezultat przy jak najniższej wadze ciała. Na tym bowiem polega specyfika przelicznika dr A. Haleczki.

 

Opis przelicznika dr. Haleczki

Podczas ważenia każdy zawodnik biorący udział w klasyfikacji otrzymuje punkty ze specjalnie stworzonej tabeli, które odpowiadają jego wadze ciała. Po uzyskaniu przez zawodnika rezultatu końcowego, jego wynik jest mnożony przez otrzymane punkty, co w efekcie decyduje o zajętej pozycji w grupie startowej.

Wśród kobiet najlepsza okazała się brązowa medalistka z Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie, i srebrna  Mistrzostw Świata – Malezja 2010’- Justyna Kozdryk , która ważąc 41,5 kg osiągnęła wynik 90 kg, a tym samym 106, 62 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się zawodniczka ze startu Koszalin – Kamilla Rusielewicz z wynikiem 100 kg, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowana została medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata, ważąca 73 kg Marzena Łazarz z wynikiem 100 kg.

Mężczyźni byli klasyfikowani w dwóch grupach startowych, w których znakomicie zaprezentowali się zawodnicy wrocławskiego startu, którzy stanowią trzon kadry paraolimpijskiej.

W pierwszej grupie startowej -  open w kat. Wag 48 kg – 67,5 kg, okazał się najlepszy zawodnik wrocławskiego startu – Mariusz Tomczyk, który ważąc 57,9 kg osiągnął rezultat 170 kg, z dużą przewagą punktów nad Rosjaninem, sklasyfikowanym na  2 miejscu z wynikiem 147,5 kg (waga zawodnika  47,75 kg). Trzecie miejsce zajął zawodnik z Ukrainy Mykoliuk Anatolii z wynikiem 135 kg (waga zawodnika 42, 50 kg).

W tej grupie na miejscu 4 uplasował się również zawodnik Wrocławia – Andrzej Szatkowski, który z wynikiem 112,5 kg i przy wadze 30 kg przegrał tylko 1 pkt z zawodnikiem z Ukrainy. Zabrakło niewiele aby dwóch zawodników wrocławskiego było jednocześnie na podium pierwszej grupie startowej.

Druga grupa startowa to zawodnicy najciężsi, startujący w kat. Open ( 75 kg - +100 kg). Najlepszy okazał się zawodnik gospodarzy Damian Kulig, który z wynikiem 225 kg (waga zawodnika 107 kg) wygrał z dwukrotnym medalistą paraolimpijskim Ryszardem Rogalą. R. Rogala osiągnął wynik 210 kg przy wadze 97 kg. Na trzecim miejscu uplasował się również zawodnik Wrocławia – Piotr Szymeczek z wynikiem 180 kg. Także systematyczna i profesjonalne podejście do procesy treningowego  zawodników wrocławskich przynosi efekty.

Zawody cieszyły się ogromnym zadowoleniem startujących zawodników, jak i przybyłych kibiców, a zaproszeni sędziowie zagraniczni, podsumowali je jako najlepsze zawody w Europie w tym roku. Opinie o zawodach można przeczytać na forum International Paralympic Committee.

Z osiągniętych wyników są zadowoleni szkoleniowcy startu Wrocław: J.Mysłakowski, R.Tomaszewski i M. Oliwa, oraz M. Purczyński.  Natomiast prezesi WZSN „Start” J. Bocheński, J. Trzeciak uznali zawody za udany sukces organizacyjny.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tak prestiżowej imprezy składamy serdeczne podziękowania.

W załączniku oficjalne wyniki.

 

                                                                                              Mariusz Oliwa

pobierz

IX Zawody integracyjne w wyciskaniu sztangi leżąc

  
W sobotę 22 maja w Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Sułowie odbyły się IX Zawody Integracyjne w wyciskaniu sztangi leżąc. W zawodach wystartowało 41 zawodników ze Startu Wrocław oraz powiatu milickiego. Rywalizacja sportowa przebiegła na wysokim poziomie sportowym. W klasyfikacji kobiet 40-82.5 kg wygrała Małgorzata Hałas z wynikiem 72,5 kg, drugie miejsce zajęła Beata Jankowska (67,5 kg),a trzecie Ewa Siuś (50 kg). Kategoria juniorów 48-67,5 kg plasowała się następująco: I miejsce - Andrzej Szatkowski (110 kg) II miejsce - Dariusz Pfegel (77,5 kg) III miejsce - Kamil Pisarek (80 kg), który podniósł więcej od przeciwnika, ale był niestety cięższy i zajął niższą lokatę. W tej kategorii startowali także zawodnicy z powiatu milickiego P. Rajkiewicz i P. Głębocki, którzy uplasowali się na 4 i 6 miejscu. W kategorię juniorów 75 do +100 kg wygrał Kamil Kozioł ze Startu Wrocław (110 kg), drugie miejsce wywalczył M. Poradzisz z powiatu milickiego (100 kg) oraz Marcin Żymańczyk (100 kg) ale był cięższy od Michała. Seniorzy 48-67,5 kg I miejsce – Bartosz Kuriata (130 kg) II miejsce – Dariusz Kucharski (110 kg) III miejsce – Piotr Stodolny (92,5), który zadebiutował w tego typu zawodach i zapowiada się jak na razie ciekawie. Seniorzy 75 do +100 I miejsce – Daniel Baczmański (135 kg) II miejsce – Marcin Socha (125 kg) III miejsce – Tomasz Zawadzki (125 kg) Organizatorami zawodów byli: SP Sułów, Towarzystwo Przyjaciół Sułowa i WZSN Start Wrocław.
 
pobierz

NASI ZAWODNICY PODCZAS SWIATOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCHH

      ZAWODNICY NASZEJ SEKCJI UŚWIETNILI CEREMONIĘ WRĘCZENIA MEDALI PODCZAS ŚWIATOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH WE WROCŁAWIU-JUŻ WKRÓTCE OBSZERNY ARTYKUŁ

Tarnowskie Góry 2010

Jak zwykle w czołówce!!!
        
Po raz kolejny, jak co roku nasi zawodnicy biorą udział w ogólnopolskim Turnieju integracyjnym organizowanym przez Katowicki „Start” z panem prezesem Henrykiem Piętą na czele. Naszą sekcję reprezentowała 8 osobowa grupa zawodników z trenerem Mariuszem Oliwą
          
Wśród licznej grupy zawodników pełnosprawnych po raz kolejny nasi zawodnicy udowodnili, ze są lepsi.
Osiągnięte wyniki przez naszych zawodników:
Małgorzata Hałas – 3 miejsce w kat. Wag. do 75 kg z wynikiem 67,5 kg
Andrzej Szatkowski – 1 miejsce w kat. Wag do 48 kg z wynikiem 107,5 kg
Bartosz Kuriata – 1 miejsce w kat. Wag. do 60 kg z wynikiem 135 kg
Kamil Kozioł -  4 miejsce w kat. Wag do 75 kg  z wynikiem 115 kg
Mateusz Malinowski – 4 miejsce w kat. Wag. do 82,5 kg z wynikiem 115 kg
Andrzej Owczarek – 3 miejsce w kat. Wag. do 90 kg z wynikiem 140 kg
Daniel Baczmański – 1 miejsce w kat. Wag. do 100 kg z wynikiem 150 kg
            W klasyfikacji open czyli w połączeniu wszystkich kategorii wagowych nasi zawodnicy zajęli dwa pierwsze miejsca:
Andrzej Szatkowski  – 1 miejsce
Bartosz Kuriata  - 2 miejsce
Osiągnięte wyniki rokują dużą nadzieje na dobre lokaty w międzynarodowych zawodach- „Srebrnej Sztangi” – 16 października w hotelu Wrocław na które serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców.

ZDJĘCIA Z ZAWODÓW
pobierz

I Turniej Integracyjny w Gorzowie

          Nasi kadrowicze w osobach: Damian Kulig, Piotr Szymeczek, oraz Edmund Klimek wraz z trenerem Mariuszem Oliwą, zostali zaproszeni przez Gorzowski „Start” do wzięcia udziału w zawodach organizowanych przez medalistę paraolimpijskiego Ryszarda Rogalę w dniu 2 października. Zawody odbyły się w pięknej hali w Międzychodziu, rodzinnej miejscowości Ryszarda. Na starcie do rywalizacji w dwóch grupach startowych stanęła czołówka zawodników krajowych. Zawody zostały przeprowadzone w formule Haleczki. O końcowej klasyfikacji liczyła się jak największa liczba punktów otrzymanych przez zawodników w poszczególnych grupach:
I grupa kat. Wag. 48 kg – 67,5 kg
II grupa 75 kg - +100 kg.
          Nasi zawodnicy paraolimpijczycy nie zawiedli i osiągnęli znakomite rezultaty:
Edmund Klimek z wynikiem 117,5 kg zajął IV pozycję w grupie I
Natomiast Piotr Szymeczek z rezultatem 180 kg zajął 3 pozycję w grupie II, zaraz za Ryszardem Rogalą – 2 miejsce.
          Zawody w grupie II wygrał z nowym rekordem życiowym Damian Kulik. Ważący 106 kg Damian wycisnął 230 kg., tym samym poprawiając rekord życiowy 0 5 kg!!!
          
Podczas zawodów były prowadzone liczne konkursy dla publiczności: wyciskanie na ilość 70 kg, gdzie wystartował nasz para olimpijczyk – lekkoatleta z Gorzowskiego „Startu, - Blatkiewicz, startujacy w pchnięciu kulą, osiągając 34 powtórzeń.
          
Również został zaproszony nasz Strongman Grzegorz Szymański, który dał znakomity pokaz siły, i ze zdumieniem obserwował naszych ciężarowców.

Środa Śląska 2010

           W dniu 2 października  niemalże wszyscy zawodnicy sekcji podnoszenia ciężarów rywalizowali podczas XIV Edycji Dnia Sportu Niepełnosprawnych w Środzie Śląskiej w zawodach, które cyklicznie są organizowane co roku. Organizatorem zawodów był nasz Wrocławski „Start” z trenerami na czele, oraz Urząd Miasta Środa Śląska, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej z Panem Mariuszem Kozakiem, który od wielu lat wspiera nas w organizacji tejże imprezy. Zawody były współfinansowane ze środków ministerstwa Sportu. Celem imprezy była popularyzacja sportu osób niepełnosprawnych, oraz zachęcenie jak największej ilości osób do podejmowania aktywności fizycznej. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zawodników naszej sekcji, którzy w komplecie stawili się na starcie. W zawodach wzięło udział 9 zawodniczek, które rywalizowały w kat. Open (wszystkie kat. Wag. razem) oraz 34 zawodników, którzy zostali podzielenia na juniorów i seniorów, oraz rywalizowali w formule Haleczki (osiągnięty wynik był liczony zgodnie ze wzorem w stosunku do wagi zawodnika)w dwóch grupach startowych:
        
Grupa I – klasyfikacja open w kat. Wag. 48 kg-67,5 kg,
        
Grupa II – klasyfikacja open w kat.wag. 75 kg -+100 kg
        
 Zatem należało ważyć, jak najmniej a wyciskać jak najwięcej by zdobyć jak najwyższą lokatę. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary, oraz nagrody rzeczowe w postaci odżywek dla sportowców.

Zdjęcia Środa Śląska 2010
pobierz

IX Zawody integracyjne w wyciskaniu sztangi leżąc

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         W     W sobotę 22 maja w Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Sułowie odbyły się IX Zawody Integracyjne w wyciskaniu sztangi leżąc. W zawodach wystartowało 41 zawodników ze Startu Wrocław oraz powiatu milickiego. Rywalizacja sportowa przebiegła na wysokim poziomie sportowym. W klasyfikacji kobiet 40-82.5 kg wygrała Małgorzata Hałas z wynikiem 72,5 kg, drugie miejsce zajęła Beata Jankowska (67,5 kg),a trzecie Ewa Siuś (50 kg). Kategoria juniorów 48-67,5 kg plasowała się następująco: I miejsce - Andrzej Szatkowski (110 kg) II miejsce - Dariusz Pfegel (77,5 kg) III miejsce - Kamil Pisarek (80 kg), który podniósł więcej od przeciwnika, ale był niestety cięższy i zajął niższą lokatę. W tej kategorii startowali także zawodnicy z powiatu milickiego P. Rajkiewicz i P. Głębocki, którzy uplasowali się na 4 i 6 miejscu. W kategorię juniorów 75 do +100 kg wygrał Kamil Kozioł ze Startu Wrocław (110 kg), drugie miejsce wywalczył M. Poradzisz z powiatu milickiego (100 kg) oraz Marcin Żymańczyk (100 kg) ale był cięższy od Michała. Seniorzy 48-67,5 kg I miejsce – Bartosz Kuriata (130 kg) II miejsce – Dariusz Kucharski (110 kg) III miejsce – Piotr Stodolny (92,5), który zadebiutował w tego typu zawodach i zapowiada się jak na razie ciekawie. Seniorzy 75 do +100 I miejsce – Daniel Baczmański (135 kg) II miejsce – Marcin Socha (125 kg) III miejsce – Tomasz Zawadzki (125 kg) Organizatorami zawodów byli: SP Sułów, Towarzystwo Przyjaciół Sułowa i WZSN Start Wrocław.

 
pobierz

Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów

         XXXVII Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów rozegrały się w katowickim spodku. W dniach 11-13 maja najlepsi sportowcy z Polski walczyli na pomoście o medale tej najważniejszej imprezy w Kraju.
          Rywalizacja jak zawsze była zacięta i budziła wiele emocji. Do walki stanęły kluby sportowe z: Katowic, Bydgoszczy, Grudziądza, Gdańska, Gdyni, Koszalina, Warszawy, Tarnowa, Zielonej Góry, Łodygowic, Ciechanowa, Gorzowa i Radomia.  Łącznie do walki przystąpiło 110 zawodniczek i zawodników, wśród kobiet jak i mężczyzn.
        
Już w pierwszym dniu zawodów Start Wrocław zdobył 7 medali w kategoriach wagowych kobiet i 22 medale wśród mężczyzn. Drugiego dnia ekipa wrocławska zdobyła jeszcze 6 medali co łącznie dało 35 medali we wszystkich kategoriach wagowych. Tym samym Wrocław potwierdził swoją dominację w tej dyscyplinie, gdyż wygrał punktowo wszystkie kategorie wagowe w pierwszej jak i drugiej grupie schorzeń. Wśród zawodników, którzy wystąpili na Mistrzostwach Polski znalazło się kilku debiutantów zawodów tej rangi m.in.: Beata Jankowska, Alicja Więch, Karolina Konopko, Kamil Pisarek, Piotr Stodolny, Adam Matkowski, Tomasz Wolski, Michał Salamon. Zawodnicy Ci mimo młodego wieku osiągnęli już pierwsze sukcesy zdobywając medale w Katowicach. Trenerzy: Jerzy Mysłakowski oraz Mariusz Oliwa bacznie obserwowali to co dzieje się na pomoście i dopingowali zawodników. 
          Kobiety  
          
Grupa I kat.40 kg
Magdalena Werner (42,5kg – złoto) (seniorka)
Karolina Konopko (42,5kg – złoto) (juniorka)  
         kat.48 kg

        
Grupa II
Marta Kurach (32,5 – srebro) (juniorka)
        
kat. 52 kg
         Grupa II
Ewa Siuś (50 kg – złoto) (juniorka)
        
kat. 56 kg
        
Grupa I
Małgorzata Tomczyk (67,5 kg - złoto) (seniorka) 
        
kat. 67,5 kg
        
Grupa I
Beata Jankowska (65 kg –srebro) (juniorka)
        
Grupa II
Alicja Więch (47,5 kg – brąz) (juniorka)
         
kat. 75 kg
        
Grupa I
Małgorzata Hałas (72,5 kg – złoto) (juniorka)
Mężczyźni
        
kat.48 kg
        
Grupa I
Andrzej Szatkowski (117,5 kg – złoto) (junior)
Dariusz Pflegel (67,5 kg - srebro) (junior)
        
Grupa II
Paweł Myrlak (50 kg – złoto) (junior)
Tomasz Zabawa (85 kg – złoto) (senior)
        kat. 52 kg
       
Grupa I
Tomasz Wolski (65 kg – złoto) (junior)
Sławomir Szymański (122,5 kg – złoto) (senior)
Edmund Klimek (110 kg – srebro) (senior)
        
Grupa II
Adam Matkowski (60 kg – złoto) (junior)
        
kat. 56 kg
        
Grupa I
Bartosz Kuriata (132,5 kg – złoto) (senior)
       
 Grupa II
Marcin Wusiewicz (77,5 kg – brąz) (junior) 
         
kat. 60 kg
         Grupa I
Kamil Pisarek (80 kg – złoto) (junior)
Mariusz Tomczyk (170 kg – złoto) (senior)
        
Grupa II
Michał Salamon (77,5 kg – srebro) (junior)
Dariusz Kucharski (110 kg – złoto) (senior)
Piotr Stodolny (90 kg – brąz) (senior)
         
kat. 67,5 kg
        
Grupa I
Zbigniew Michen (135 kg – srebro) (senior)
        
kat. 75 kg
        
Grupa I
Grzegorz Masłowski (85 kg – złoto) (junior)
         
Grupa II
Kamil Kozioł (115 kg – złoto) (junior)
        
kat. 82,5 kg
        
Grupa I
Jakub Tokarz (137,5 kg – srebro) (senior)
        
Grupa II
Krzysztof Werenc (90 kg – złoto) (junior)
Tymoteusz Karpiński (82,5 kg – srebro) (junior)
Piotr Szymeczek (177,5 kg – złoto) (senior)
         
kat. 90 kg
        
Grupa I
Grzegorz Barbaszyński (135 kg – srebro) (senior)
        
Grupa II
Andrzej Owczarek (145 kg – złoto) (senior)
        
kat. 100 kg
        
Grupa I
Bogusław Bańczyk (165 kg – srebro) (senior)
Daniel Baczmański (142,5 kg – brąz) (senior)
        
Grupa II
Tomasz Zawadzki (125 kg – złoto) (senior)
Piotr Lucki (105 kg – brąz) (senior)

pobierz

Zgrupowanie klubowe-Wisła 2010

        W dniach 23-30 maja 2010 w Ośrodku sportowym START w Wiśle odbyło się zgrupowanie klubowe wrocławskiej sekcji podnoszenia ciężarów. Był to jeden z etapów przygotowujących zawodników do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 11-13 czerwca. Tegoroczne zawody o tytuł Mistrza Polski rozegrają się w Katowickim Spodku.
         
W zgrupowaniu wzięło udział 24 zawodników, którzy trenowali dwa razy dziennie. Tak intensywne treningi miały na celu poprawienie u zawodników siły, wytrzymałości oraz kondycji. Przez cały obóz zawodnicy korzystali z odnowy biologicznej (sauna, basen), co przyczyniło się do  uzyskania jeszcze  lepszych efektów na treningach. Na przeprowadzonym sprawdzianie końcowym zawodnicy zaprezentowali swoją formę. Wielu z nich pobiło swoje rekordy życiowe i tym samym zafundowało wszystkim sporą dawkę emocji. Zgrupowanie poprowadzili trenerzy: Jerzy Mysłakowski i Mariusz Oliwa.

Dyscypliny

Sekcje Sportowe WZSN START WROCŁAW.

Pływanie

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka rozgrywana na siedząco

Lekkoatletyka

Tenis stołowy

Goal ball

Szachy

Kolarstwo

Kajakarstwo

Boccia

Galeria

Koszykówka na wózkach

Sponsorzy

Wspierają nas

Projekt realizujemy we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projeku "PITax.pl dla OPP.

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Urząd Miejski Wrocławia
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej